Home / DC DC Converters / LES50A48-1V2REKJ
minImg
LES50A48-1V2REKJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
LES50A48-1V2REKJ
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 100W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 50A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 86%
Mfr Artesyn Embedded Power
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.19" H (58.4mm x 22.9mm x 4.8mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series Typhoon (100W)
Power (Watts) 100 W