LFP240F-24-GY
Cosel USA, Inc.
Product No:
LFP240F-24-GY
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 24V
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.09" L x 3.31" W x 1.81" H (180.1mm x 84.1mm x 46.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10 A
Series LFP (240W)
Type Open Frame
Efficiency 88.5%
Mfr Cosel USA, Inc.
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC