LGC2H391MELB45
Nichicon
Product No:
LGC2H391MELB45
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.85 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.6455 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF