LGJ2G820MELB
Nichicon
Product No:
LGJ2G820MELB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGJ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 786.5 mA @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 82 µF