LGN2W101MELA25
Nichicon
Product No:
LGN2W101MELA25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
In Stock : 493
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 690 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGN
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 986.7 mA @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF