LGU1C183MELA
Nichicon
Product No:
LGU1C183MELA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.16 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGU
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.634 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 18000 µF