LGU1E123MELZ
Nichicon
Product No:
LGU1E123MELZ
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
In Stock : 239
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.69 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.0935 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 12000 µF