LGX2E122MELB50
Nichicon
Product No:
LGX2E122MELB50
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.68 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.02 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF