LGY2A472MELC50
Nichicon
Product No:
LGY2A472MELC50
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGY
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF