LJ604001CR
Littelfuse Inc.
Product No:
LJ604001CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS
User Guide
Fuseholder Type Block
Termination Style Box Lug
Current Rating (Amps) 400 A
Fuse Type Cartridge
Contact Finish -
Mounting Type Chassis Mount
Orientation -
Product Status Obsolete
Fuse Size 2" Dia x 7.126" L (50.8mm x 181mm)
Series LJ
For Use With/Related Products Class J Fuses
Voltage 600V