LKG1J153MKNF
Nichicon
Product No:
LKG1J153MKNF
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 2.795" (71.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LKG
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF