LKG1K152MESCCK
Nichicon
Product No:
LKG1K152MESCCK
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF