LKG1K392MESCBK
Nichicon
Product No:
LKG1K392MESCBK
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.35 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF