LKX2D821MESB35
Nichicon
Product No:
LKX2D821MESB35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.04 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.06 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 820 µF