LLS1V562MELZ
Nichicon
Product No:
LLS1V562MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.79 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.2085 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF