LLS2A102MELZ
Nichicon
Product No:
LLS2A102MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
In Stock : 1377
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.02 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.323 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF