LLS2A122MELA
Nichicon
Product No:
LLS2A122MELA
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.11 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.4265 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF