LM2576D2T-15G
onsemi
Product No:
LM2576D2T-15G
Manufacturer:
onsemi
Package:
D2PAK-5
Description:
IC REG MULT CONFG 15V 3A D2PAK-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 3A
Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package D2PAK-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 7V
Series -
Function Step-Down
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Frequency - Switching 52kHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V