LM385BD-2.5R2G
onsemi
Product No:
LM385BD-2.5R2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
In Stock : 1299
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Output Type Fixed
Tolerance ±1.5%
Current - Output 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply -
Temperature Coefficient 80ppm/°C Typical
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Reference Type Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Series -
Current - Cathode 30 µA
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V