Home / Voltage Reference / LM4040DIX3-2.5+T
minImg
LM4040DIX3-2.5+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
LM4040DIX3-2.5+T
Package:
SC-70-3
Description:
IC VREF SHUNT 1% SC70-3
In Stock : 4440
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Output Type Fixed
Tolerance ±1%
Current - Output 15 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply -
Temperature Coefficient 150ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SC-70-3
Reference Type Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Series -
Current - Cathode 70 µA
Package / Case SC-70, SOT-323
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V