Home / Voltage Reference / LM4050CEM3-2.5+T
minImg
LM4050CEM3-2.5+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
LM4050CEM3-2.5+T
Package:
SOT-23-3
Description:
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Output Type Fixed
Tolerance ±0.5%
Current - Output 15 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply -
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3
Reference Type Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Series -
Current - Cathode 65 µA
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V