Home / Fixed Inductors / LMLP0404N2R2CTAS
minImg
LMLP0404N2R2CTAS
KYOCERA AVX
Product No:
LMLP0404N2R2CTAS
Description:
FIXED IND 2.2UH 890MA 150MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 890 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 150mOhm
Inductance 2.2 µH