LNC2G222MSEG
Nichicon
Product No:
LNC2G222MSEG
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.874" (73.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.92 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF