LNC2V103MSEJ
Nichicon
Product No:
LNC2V103MSEJ
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 27.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 37.94 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 µF