LNC2W123MTEJ
Nichicon
Product No:
LNC2W123MTEJ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.402" (188.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 38.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 53.48 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 12000 µF