LNK2H103MSEJBN
Nichicon
Product No:
LNK2H103MSEJBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 9.370" (238.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNK
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 41.02 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 µF