LNR1H334MSE
Nichicon
Product No:
LNR1H334MSE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 29.095 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330000 µF