LNT2H152MSEG
Nichicon
Product No:
LNT2H152MSEG
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.449" (113.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 9.94 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF