LNU2G272MSEG
Nichicon
Product No:
LNU2G272MSEG
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNU
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 16.66 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF