LNU2W123MSEJBB
Nichicon
Product No:
LNU2W123MSEJBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.795" (198.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNU
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 41.86 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 12000 µF