LNU2W682MSEHBN
Nichicon
Product No:
LNU2W682MSEHBN
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 32.76 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 6800 µF