LNUN7681MSEFBN
Nichicon
Product No:
LNUN7681MSEFBN
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 525V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.465" (88.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 525 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 6.16 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 680 µF