LNX2G123MSEJ
Nichicon
Product No:
LNX2G123MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 31.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 44.66 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 12000 µF