LNX2G183MSEKBN
Nichicon
Product No:
LNX2G183MSEKBN
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.819" (224.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 46.2 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 18000 µF