LNX2H392MSEHBN
Nichicon
Product No:
LNX2H392MSEHBN
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 16.94 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3900 µF