LNX2J472MSEKBN
Nichicon
Product No:
LNX2J472MSEKBN
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 630V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.819" (224.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated 630 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 29.96 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF