LNX2L102MSEFBN
Nichicon
Product No:
LNX2L102MSEFBN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 550 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 6.02 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF