LNX2V822MSEJBN
Nichicon
Product No:
LNX2V822MSEJBN
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 25.48 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 8200 µF