LNX2W332MSEG
Nichicon
Product No:
LNX2W332MSEG
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.024" (153.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 18.62 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3300 µF