LP122M250H4P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
LP122M250H4P3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 165mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 µF