LP30-400B127
Pulse Electronics
Product No:
LP30-400B127
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 27.05mm
Voltage - Primary -
Voltage - Isolation 1500Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 63.50mm L x 50.80mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 800mA, Series 400mA
Weight 0.688 lb (312.07 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Low Profile Plug-In
Type Semi-Toroidal
Power - Max 12VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 15V, Series 30V