Home / LED Drivers / LPC-150-2100
minImg
LPC-150-2100
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPC-150-2100
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 36-72V 2.1A
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.1A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180VAC
Series LPC-150 (150W)
Power (Watts) 151 W
Type Constant Current
Efficiency 90%
Voltage - Output 36 ~ 72V