LPF-60D-42
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPF-60D-42
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC AC/DC 25.2-42V 1.43A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE, TUV
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.40" L x 1.69" W x 1.26" H (162.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.43A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LPF-60D (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Constant Current
Efficiency 90%
Voltage - Output 25.2 ~ 42V