LPF-90D-54
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPF-90D-54
Description:
LED DRVR CC AC/DC 32.4-54V 1.67A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, PSE, TUV, UR
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.34" L x 2.40" W x 1.42" H (161.0mm x 61.0mm x 36.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.67A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LPF-90D (90W)
Power (Watts) 90 W
Type Constant Current
Efficiency 90.5%
Voltage - Output 32.4 ~ 54V