LPVL-150-12
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LPVL-150-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 12V 10A
In Stock : 1763
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -25°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 132VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 10A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LPV-150 (150W)
Power (Watts) 120 W
Type Constant Voltage
Efficiency 87%
Voltage - Output 12V