LPW153M1AP25V-W
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
LPW153M1AP25V-W
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.97 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 66mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LPW
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.267 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 15000 µF