Home / Fixed Inductors / LPWI201208S1R5T
minImg
LPWI201208S1R5T
Littelfuse Inc.
Product No:
LPWI201208S1R5T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
0805
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.9A 120MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 1.5 µH