Home / Fixed Inductors / LPWI201608NR24T
minImg
LPWI201608NR24T
Littelfuse Inc.
Product No:
LPWI201608NR24T
Package:
0806
Description:
FIXED IND 240NH 3.8A 25MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.6A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Inductance 240 nH