Home / Fixed Inductors / LPWI201608S2R2T
minImg
LPWI201608S2R2T
Littelfuse Inc.
Product No:
LPWI201608S2R2T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.9A 150MOHM SMD
In Stock : 2499
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Inductance 2.2 µH