Home / Fixed Inductors / LPWI201610B1R0T
minImg
LPWI201610B1R0T
Littelfuse Inc.
Product No:
LPWI201610B1R0T
Package:
0806
Description:
FIXED IND 1UH 3.2A 46 MOHM SMD
In Stock : 4742
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Inductance 1 µH